Bali Masajı Nedir?

Bali masajı, belki de bir çoğumuzun farketmesek de en büyük problemi olan zihin – beden arasındaki uyumsuzluğu ortadan kaldırmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

person holding amber glass bottle

Bali Masajının Tarihi

Tarih boyunca dünyanın hemen hemen her bölgesinden gezginleri ağırlayan, ev sahipliği yapan Endonezya bölgesi, Hindu, Animist, Budist gelenekleri günümüze kadar yaşatan ve bir çok gezgin tarafından “Cennet Adası” olarak adlandırılan bir coğrafyadır. Bali (Endonezya) Masajının, antik terapi
tekniklerinin kullanılarak 
bu coğrafyada geliştirildiği bilinmektedir.

Bali Masajının Kökeni

Bali’nin sosyo-kültürel, ticaret, mimari geleneklerinin bir çoğu uzak asya bölgesinde hakim güç ve popülasyon bakımından daha baskın olan Çin, Hindistan, Thai gibi geleneklerden çokça etkilenmiştir. Bu yüzden Bali Masajı’nın, bir çok masaj tekniği ve terapi geleneklerinin harmanlanarak uygulandığı, kompleks bir rahatlama tekniği olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

persons hand on persons lap

Bali Masajı Tekniği

Bali masajı özellikle el ve ayak bölgesine yoğunlaşmasıyla birlikte tüm vücut terapisi için uygulanan bir masaj türüdür. Vücudun alt bölgesinden başlayarak baş bölgesine kadar çıkan bu masaj tekniğinde kaydırma, hafif (nazik) esnetme, yoğurma, vuruş kombinasyonları kullanılır. Masajın maksimum verim vermesi için profesyonelce hazırlanmış ve çok rahat olan masaj koltuğuna uzandıktan sonra sizlerin seçtiği ve vücut tipinize uygun yağlarla masaj başlangıcı yapılır. Eğer terapi sırasında masajın uygulanılmayacağı veya masajın çoktan uygulandığı bölgeler vücut ısısını kontrol altına almak ve kan akışı hızını optimal seviyede tutmak için kapatılır.

Huzurlu Bir Ortam Sağlıyoruz

Bali Masajı uygulanırken bulunduğunuz ortamın rahatlatıcı kokulara ve ambiansa sahip olması gerekiyor. Terapiyi, bu şartları sağlayarak başlatıyoruz. Işık tonu dahi masajdan maksimum verim alınması için şart. Bunun bilincinde, terapi boyunca sizi rahatlatmaya yardımcı olacak tüm dış etkenleri profesyonel bir şekilde sizlere sunuyoruz.

rule of thirds photography of lit candle
votive candle

Bali Masajında Kullanılan Sağlıklı Terapi Yağları Nelerdir?

Bali Masajı denildiğinde akla gelen ilk bitkisel yağ frangipani yağıdır. Sadece Bali ve Endonezya’da bulabileceğiniz bu bitki özünün Bali Masajında kullanılan başlıca yağ olmasının sebebi ise Bali halkının bu bitki yağının mutluluk verdiğine inanmasıdır. Bali’de yaşayan insanlar, üzüntülü günlerinde bu yağı yüzlerine sürerek rahatladıklarını dile getiriyorlar. Tabiki Bali Masajı için olmazsa olmaz bir yağ yok. Hindistan cevizi, gül, susam gibi yağ özleri de terapistler tarafından Bali Masajı için sıkça tercih edilen çok faydalı ve rahatlatıcı yağlardır.

Bali Masajının Faydaları Nelerdir?

woman doing yoga meditation on brown parquet flooring

Kan Dolaşımını Hızlandırır
Bali Masajı ile vücudun belirli noktalarında oluşan damar tıkanıklıkları yapılan terapi sayesinde açılır ve kan dolaşımına çok büyük bir fayda sağlar. Artan kan dolaşımı kaslara ve beyine daha fazla besin ve oksijen taşınmasına, daha hızlı bir metabolizmaya sahip olunmasında rol oynar. Bali Masajı doğrudan ve dolaylı yollarla, kalp krizi, damar tıkanıklığına bağlı kısmi felç gibi rahatsızlıkların hiç yaşanmadan önüne geçebilmektedir.

Kas Spazm’ına Çare
Özellikle sporcularda ve çok aktif bir gündelik yaşantıya sahip olan kişilerde, farketmeden kas spazm’ları oluşur. Bu spazmlar kasların haddiden fazla şiddetle çalışması sonucu oluşan rahatsızlık verici durumlardır. Bali Masajı ile kramp veya spazm ağrısı yaşayan kas gruplarını rahatlatmak mümkündür.

Vücudu Dinlendirir, Zihni Rahatlatır.
Bali Masajı’nın en önemli faydası hem vücudu hem de zihni aynı anda rahatlatarak tarifi zor bir hafiflemeye yol açmasıdır. Gündelik yaşamın verdiği stres ve vücutta biriken gerilimi terapi sonunda tamamiyle kaybedeceksiniz. Bali Masajı terapisinin sonunda o kadar çok rahatlayacaksınız ki, terapi öncesindeki vücudunuz ve zihninizle kendinizi ne kadar çok yorduğunuzu ve masajın bir lüks değil, aslında bir ihtiyaç olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Uyku Düzeni
Bali Masajı sonunda, yine kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak bir çok kişinin problem yaşadığı rahat uyku konusu da bir sorun olmaktan çıkar. Daha sağlıklı nefes alıp verirsiniz, stresin ve vücutsal yorgunluğun verdiği dezavantajları yaşamadan sağlıklı şekilde kaliteli bir uykuya dalarsınız.