Medikal Masaj Nedir? Faydaları Nelerdir?

Masajın bir lüks değil de ihtiyaç olmasındaki en önemli sebep neredeyse tüm insanların gündelik yaşamlarını sağlıklı olmayan pozisyonlarda bilgisayar karşısında oturarak veya beslenme ve uyku seviyelerini aşacak düzeyde koşuşturmacayla geçirmeleridir. Anlık veya kısa vadede herhangi bir sorun teşkil etmeyen bu durumlar, yaşamın ilerleyen yıllarında önemli sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Bedenen ve zihnen biriken stresi yine bedenen ve zihnen boşaltabilmenin en kolay yolu masaj uygulamalarıdır. Profesyonel terapistlerden alınan masaj hizmetiyle tahmininizden çok daha fazla hafifleyeceksiniz. Medikal Masaj ile bölgesel ve tüm vücut bazında rahatlama mümkün. Ana hedef kasları gevşetme ve oluşan kas ağrılarını ortadan kaldırmaktır. Kimi için alternatif rahatlama seçeneği
olan Medikal Masaj, son zamanlarda tüm fizyoterapistlerin “tıbbi ihtiyaç” olarak adlandırdıkları bir masaj uygulaması haline gelmiştir.

Medikal Masajın Fiziksel Etkileri Nelerdir?

Deri (Cilt) Üzerindeki Etkisi
Medikal Masajla birlikte ter bezlerindeki üretimin artmasına yardımcı olur ve böylelik üre gibi toksik atıkların vücuttan kısa sürede atılmasını sağlar. Derinizin yumuşamasını sağlayan sebum salgılarında artışa sebep olur ve dolaylı olarak aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da daha dirençli hale gelmenizi sağlar. Cilt daha da esnekleşir ve kuruma, çatlama gibi problemler minimum seviyeye iner. Medika Masaj yine diğer tüm masaj türlerindeki gibi kan dolaşımının artmasını sağlar ve hücrelere daha hızlı oksijen / besin taşınabildiği için rejenerasyonun (hücre yenilenmesinin) artışına yardımcı olur.

İç Organlar Üzerindeki Etkisi
Lenf drenajlarında artış etkisi vardır. Böylece daha fazla idrar atımı tetiklenir. Sinir sistemine etki etmesiyle birlikte vücuda alınan besinlerin sindirimi daha kolay bir hale gelir ve dolaylı olarak metabolizma hızında artış meydana gelir. Özellikle akciğerlerde kalan mukusun çözülmesine katkısı büyüktür. Peristaltik hareketlerin artmasını sağlayarak kalın bağırsakta biriken ve bir çok insanın gündelik yaşantısını daha kalitesiz hale getiren gaz problemine birebir çözümdür.

Medikal Masaj Hangi Durumlar İçin Uygun Değildir?

Akut Yaralanmalar
Kanama esnasında Medikal Masaj yapılması kan dolaşımını arttıracağı için kanamanın artışına sebep olacaktır. Ayrıca yara almış olan kas grubunda zedelenme ve sonucunda da ödem oluşması sonuçlarını doğurabilir. Herhangi bir akut yaralanma sonrasında minimum 72-96 saat kadar Medikal Masajın uygulanması için beklenilmelidir.

Damar Hastalıkları
Herhangi bir sebepten dolayı damar yapısı ve şeklinde bir problem meydana gelmişse Medikal Masaj kesinlikle tehlike arzetmektedir. Toplardamarlarda pıhtı oluşması riski bu tehlikenin ana sebebidir.