person's feet with flowers

Refleksoloji (Ayak) Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ayak refleksolojisi masajı, özellikle ayak bileğinde darbe veya burkulmaya bağlı sakatlıklara, yoğun idman temposu olan sporculara ve gününü yüksek tempoda geçiren kişilere uygulanır. En rahatlatıcı masaj terapileriden biridir. Refleksoloji masajı, profesyonel terapistler tarafından ayak, ayak bileği ve bacaklara yapılır. Tüm vücuttaki stres ve gerginliği azaltmasının yanısıra ayak parmağındaki ağrı, bilek ağrısı ve artrit formlarının  azalmasında büyük rol oynamaktadır.

Refleksoloji Masajındaki ilk aşama, terapistler tarafından kişinin ayaklarına belirli şiddetlerde basınçlar uygulayarak verilen tepkinin ölçülmesidir. Bunun sonucunda ayak bölgesindek problemli alanlar tespit edilerek uygulanacak olan masajın tekniği ve süresi hakkında daha sağlıklı kararlar verilir. Refleksoloj Masajındaki en temel işleyiş, vücudun çeşitli bölgelerine ayak masajı ile sinyaller gönderip hem ayakların hem de tüm vücudun rahatlamasıdır. Ortalama 30-40 dakika süren Refleksoloji Masajı bir çok insana göre tüm masaj türleri arasında en rahatlatıcı etkiye sahip olanıdır.

Refleksoloji Alanları ve Noktaları Nelerdir?

Ayakta bulunan sinirler vücudun hemen hemen her bölgesiyle bağlantılı. Kaliteli bir refleksoloji masajı,
vücudun üst bölgesindeki kas ağrılarını, baş ağrılarını hatta iç organlardaki problemleri dahi giderebilecek nitelikte bir terapidir. Herkese aynı şekilde uygulanmaz. Kişiye özel terapi gidişatı ve süresi belirlenir. Planlama, kişinin yaşı, rahatsızlığı, fiziksel sağlık durumu gibi etkenlere göre değişiklik göstermektedir.

Refleksoloji Masajının Faydaları Nelerdir?

Refleksoloji Masajı, bir çok insandaki ortak problemlerden olan gün içinde yorgunluk ve enerji düşüklüğü, hafif baş dönmeleri, şiddetli baş ağrısı, uykuya dalamama ve deliksiz uyuyamamanın etkili bir çözümüdür. Bunun haricinde karaciğer rahatsızlıklarına, böbrek hastalıklarına ve özellikle de kalple alakalı sağlık sorunlarına sebebiyet veren etkenlerin tedavi edilmesine büyük oranda yardımcı olur. Yüksek tansiyon gibi orta ve ileri yaş problemlerinin de çözümünde rol oynar.

Refleksoloji (Ayak) Masajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle eller ve ayaklar son derece temiz olmalıdır. Kişinin gıdıklanma durumu var ise bunun önüne geçmek amacıyla şiddetli baskılarla terapi uygulanmalıdır. Doğru noktalara uygulanmadığı takdirde vücudun belirli bölgelerinde beklenmedik ağrıya sebebiyet verebilir bu yüzden Refleksoloji Masajınızı sertifaklı ve profesyonel terapistlere bırakmalısınız. Ayak masajında uygulamaya bileklerden başlanması daha doğrudur. Böylece ayak bileğince uzanan bütün sinirler ve bağlar gevşetilerek rahatlaması sağlanır. Ayak tabanına masajın son bölümünde yer verilmelidir.